A Ty? Chronisz się przed słońcem? #letniczas

czwartek, 1 czerwca 2017

Ochrona przeciwsłoneczna to ważny i wciąż za rzadko poruszany temat. Tematy kremów, filtrów, omawiane są najczęściej tylko wiosną i latem, co może sugerować, że ochrona przeciwsłoneczna dedykowana jest głównie w tych porach roku. Po troszu wyjaśnię Wam, o co chodzi z tymi filtrami - fizycznymi, chemicznymi, i zobaczycie, że nawet nieświadomie stosujecie ochronę UV. Niech promieniowanie nie będzie Ci straszne!

Jakie rodzaje filtrów znajdziesz w kosmetykach?

Nie opiszę Wam formułkowych definicji filtrów - chciałabym przekazać Wam proste, zrozumiałe informacje, do których bez problemu będziecie mogły wracać. Na potrzeby tego wpisu stworzyłam mini, banalną grafikę która zobrazuje Wam działanie filtra.

Jak promieniowanie przenika przy filtrze chemicznym i fizycznym?

Filtr fizyczny to dana substancja, która po nałożeniu na skórę odbija padające promieniowanie i rozprasza je, tj. nie doprowadza do przenikania promieni słonecznych wgłąb skóry (nie tylko naskórka). Filtr fizyczny działa niczym lusterko, które położone na powierzchni puszcza zajączki. 

Filtr chemiczny to substancja, która nałożona na skórę pochłania, magazynuje promieniowanie.

Które filtry bielą?

Z bieleniem skóry zazwyczaj mogłaś spotkać się przy zrobieniu zdjęcia z fleshem. O co chodzi z tym bieleniem? Otóż, efekt bielenia powstaje po odbiciu się mocnego strumienia światła od powierzchni, w tym przypadku skóry, która pokryta jest filtrem fizycznym. Podkłady, kremy, bazy z zawartością najbardziej popularnych składników - dwutlenku tytanu (Titanium Dioxide) oraz tlenku cynku (Zinc Oxide) powodują bielenie. A im wyższy faktor SPF tym mocniejszy efekt bielenia. Filtry fizyczne zazwyczaj nazywane są też mineralnymi - i nie jest to przypadek. Filtry fizyczne stosowane są w produktach mineralnych, podkładach, pudrach, korektorach i maja działanie łagodzące. Dlatego już przy wpisie na temat kosmetyków mineralnych pisałam Wam o tym, że minerały świetnie sprawdzają się nawet dla cer alergicznych, wrażliwych, problematycznych, trądzikowych.


Filtry chemiczne zawierają substancje syntetyczne - są to zazwyczaj pochodne kwasu PABA, kwasu salicylowego, pochodne kamfory. Niestety, filtry chemiczne mają większe tendencje do reakcji alergicznych, zapychania.

Poza filtrami chemicznymi i fizycznymi, można wyróżnić filtry naturalne. Filtry te znajdują się w olejach (np. z pestek marchwi, konopny, z nasion malin, olej awokado), masłach, jednak wartość SPF nie zawsze jest taka sama. Zależy od sposobu obróbki oleju, a wersje niepoddane rafinacji zawierają wartości ochronne. W ramach ciekawostki, istnieją również tkaniny zawierające SPF, proszki do prania nadające wartości ochronne. 

"Moc" filtra zależy od jego SPF - im wyższy, tym czas ochrony jest dłuższy. Faktor SPF oznacza, o ile dłużej można przebywać na słońcu po zaaplikowaniu filtra niż bez ochrony przeciwsłonecznej. 

A czy filtra należy używać przez cały rok?

Byłoby to najlepsze rozwiązanie! Promieniowanie, prócz swojego pozytywnego wpływu na organizm (produkcja wit. D, opalenizna, uczucie ciepła, poprawa humoru, leczenie chorób skóry) powoduje wiele skutków ubocznych, często nawet niedostrzegalnych gołym okiem. Prócz oparzeń, powstawania przebarwień, promieniowanie wpływa na powstanie stresu oksydacyjnego i wielu chorób, nawet o podłożu nowotworowym. 

Poza stosowaniem specjalistycznych preparatów z filtrem, warto w swoim makijażu używać produktów kolorowych o właściwościach ochronnych. Takie właściwości posiadają produkty mineralne. O minerałach wspominałam Wam już nie raz - są to zazwyczaj produkty sypkie bądź prasowane, ale nie tylko - są to również podkłady o lekkiej, kremowej konsystencji, szminki, cienie. 
Wraz z marką Jane Iredale, przygotowałam dla Was konkurs, w którym do wygrania są aż 3 zestawy powyższego zestawu Pure & Simple Makeup Kit o wartości 170 zł każdy! 

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie "Jak według Ciebie powinien wyglądać bezpieczny makijaż na wakacje? Czy uważasz że bezpieczny makijaż istnieje?"


1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga Agnieszka bloguje wraz ze sponsorem nagród, firmą Protea Anti Aging Sp. z o.o., która jest wyłącznym dystrybutorem marki jane iredale w Polsce.
2. Konkurs przeznaczony jest dla osób, którzy są publicznymi obserwatorami bloga
www.Agnieszkabloguje.pl oraz polubili profil marki Jane Iredale na Facebooku:
3. Warunkiem udziału w konkursie jest udzielenie odpowiedzi w formie opisowej na pytanie: "Jak według Ciebie powinien wyglądać bezpieczny makijaż na wakacje?"
4. Nagrodą w konkursie jest zestaw mineralnych kosmetyków jane iredale Pure &Simple Makeup Kit.
5. W konkursie wygrywają 3 osoby.
6. Zgłoszenia przyjmowane są od 01.06.2017 do 25.06.2017.
7. Zwycięzcami zostaną osoby, które udzielą najciekawszej, kreatywnej odpowiedzi.
8. Odpowiedzi powinny zostać udzielone w formularzu.
9. Wyniki zostaną podane na blogu www.Agnieszkabloguje.pl oraz na profilu www.facebook.com/agnieszkabloguje w ciągu 7 dni od zakończenia konkursu (do 02.07.2017).
10. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą e-mailową o zwycięstwie oraz poproszeni o podanie danych adresowych w celu wysłania nagrody. Brak odpowiedzi przez 5 dni skutkuje wyborem kolejnego zwycięzcy. 
11. Sponsor zastrzega sobie prawo do wysłania nagrody zwycięzcom w ciągu 5 dni od otrzymania danych adresowych zwycięzców.
Dzisiejszy wpis powstał w kolaboracji z dziewczynami i wpisy z naszej akcji będą pojawiać się co środę (ja się nie wyrobiłam i dlatego wpis pojawia się dopiero dziś). Chciałam, by ten wpis wciąż był "lekki" i nie za długi, byście mogły uzyskać podstawowe informacje na temat rodzaju filtrów przedstawione w sposób zrozumiały dla każdego. Lubię temat filtrów i sama niedawno skończyłam pracę licencjacką właśnie na temat znaczenia filtrów UV :) Koniecznie zajrzyjcie do dziewczyn i zapraszam do udziału w konkursie, bo nagrody są na prawdę fajne i wartościowe!

♡Patrycja beautypediapatt.pl
♡Dominika kherblog.com
♡Inga porcelaindoll.pl
♡Madzia joyofjelly.blogspot.com
♡Asia nienaltowskablog.pl 


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Zapraszam do dyskusji:

Like us on Facebook

Flickr Images